Fredagsbar Tuga ou apresentação em Kerteminde (Fyn) | Fredagsbar og foredrag i Kerteminde (Fyn)

🇵🇹

A ponte é uma passagem pr’á outra margem… ecoavam os Já Fumega em 1985.

Hoje em dia, a missão da PFiD ultrapassa os palcos dos concertos, os brindes dos jantares ou as celebrações das efemérides. Este fim de semana, o propósito estendeu-se para além do óbvio, para eventos menos visíveis, mas fundamentais para o crescimento, desenvolvimento e cumprimento dos objetivos da associação.

Na sexta-feira, o “típico” Fredags Bar recebeu rostos familiares e novos, todos unidos pela mesma missão: promover o convívio, partilhar conhecimentos, dissipar dúvidas e fortalecer os laços na comunidade portuguesa.

No sábado, a presença da PFiD fez-se sentir em Kerteminde (Fyn), onde, a convite de uma associação de proprietários dinamarqueses em Portugal, apresentou não apenas o país e a sua cultura, mas também esclareceu nuances práticas do sistema financeiro e de saúde portugueses.

Assim, mais uma vez, ergueu-se uma ponte, não feita de ferro e cimento, mas de entendimento mútuo e cooperação entre elementos com uma paixão comum por Portugal. Cada membro da associação orgulha-se por ser parte integrante dos alicerces que sustentam essa ponte.

A Associação está sempre disponivel para organizar ou participar em eventos em qualquer parte da Dinamarca, assim se consigam criar condições nos locais onde se pretende a presença da Associação.

Apoie a Associação, fazendo-se sócio: https://portugisiskforening.dk/associacao/inscricao/

🇩🇰

Broen er en passage til den anden bred… sang band Já Fumega i 1985.

I dag overskrider PFiD’s mission koncertscenerne, middagsselskaberne eller fejringen af mærkedage. Denne weekend strakte formålet sig ud over det åbenlyse, til mindre synlige, men essentielle begivenheder for vækst, udvikling og opfyldelse af foreningens mål.

Fredag blev den “typiske” Fredags Bar besøgt af både kendte og nye ansigter, alle forenet af det samme formål: at fremme samvær, dele viden, afklare tvivl og styrke båndene i det portugisiske samfund.

Lørdag blev PFiD’s tilstedeværelse mærkbar i Kerteminde (Fyn), hvor de, inviteret af en forening af danske ejere i Portugal, præsenterede ikke kun landet og dets kultur, men også oplyste om de praktiske nuancer i det portugisiske finans- og sundhedssystem.

Således blev endnu en bro bygget, ikke af jern og cement, men af gensidig forståelse og samarbejde mellem nationer med en fælles lidenskab for Portugal. Hvert medlem af foreningen er stolt over at være en del af de fundamentale søjler, der bærer denne bro.

Foreningen er altid klar til at arrangere eller deltage i begivenheder overalt i Danmark, så længe der skabes de nødvendige betingelser på de steder, hvor foreningens tilstedeværelse ønskes.

Støt foreningen ved at blive medlem: https://portugisiskforening.dk/associacao/inscricao/